Do prawidłowego funkcjonowania każdego silnika spalinowego niezbędne jest przynajmniej kilka różnych filtrów. Wśród nich znajduje się filtr paliwa, którego zadaniem jest – jak sama nazwa wskazuje – przechwycenie i zatrzymanie zanieczyszczeń, które mogą znajdować się w oleju napędowym lub benzynie.

co ile wymieniać filtr w ciągnikach rolniczych

Z tematem wymiany filtrów paliwa w ciągnikach wiąże się kilka pytań, a mianowicie:

  • jak często wymieniać filtr paliwa w ciągnikach?
  • czy odpowiedni filtr paliwa to wszystko o co musimy się martwić?
  • czy powinniśmy stosować jedynie oryginalne filtry paliwa czy można pozwolić sobie także na zamienniki?

Przeanalizujmy to po kolei.

Co ile powinniśmy wymieniać filtr paliwa w ciągnikach rolniczych?

Na pytanie o to, co ile powinno wymienić się filtr paliwa, można udzielić tylko jednej uniwersalnej odpowiedzi: to zależy. I rzeczywiście. Na to, jak często wymieniać filtr w paliwa, wpływa wiele czynników. Warto wziąć pod uwagę zalecenia producenta, traktując je jako absolutne minimum.

Wydłużenie interwału przyniesie zdecydowanie więcej szkód niż pożytku – a ewentualna oszczędność będzie jedynie pozorna.

filtr paliwa oryginał czy zamiennik

Objawy zapchanego filtra paliwa mogą być różne. Zapchany filtr utrudnia przepływ paliwa, co bezpośrednio wpływa na pracę silnika. To jednak nie koniec, bo zanieczyszczenia, których nie zatrzyma wyeksploatowany lub niewystarczająco dobry filtr, przedostaną się dalej, co może wpłynąć na uszkodzenie silnika ciągnika.

Zatem jeśli chodzi o wymianę filtru paliwa, warto kierować się rozsądkiem i nie zwlekać. Powinniśmy wymienić filtr paliwa raz w roku lub co ok. 350-500 motogodzin.

Co kiedy jakość stosowanego paliwa jest wątpliwa? ⛽

W przypadku korzystania z niskiej jakości, mocno zanieczyszczonego oleju napędowego – powinniśmy skrócić interwał wymiany nawet do 300 motogodzin, pamiętając o tym, że możliwy remont silnika będzie kosztował co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych.

  • Dlatego na filtrach paliwa, oleju czy powietrza – nie warto oszczędzać.

Co ile powinniśmy wymieniać filtr paliwa w ciągnikach rolniczych?

Filtry paliwowe do ciągników - zamiennik czy oryginał?

Kolejną kwestią, którą musimy omówić jest  wybór konkretnej marki – czy będą to oryginalne filtry paliwa John Deere czy zamienniki – dobrze jest sprawdzić wymiary filtra po numerze katalogowym części oraz czy w zestawie do filtra dołączane będą  uszczelki jeżeli zdecydujemy się na opcję z zamiennikiem.

W pierwszej kolejności w zależności od modelu, musimy dowiedzieć się, czy nasz ciągnik nie posiada dwóch filtrów paliwa. W ciągnikach rolniczych stosowane są zazwyczaj dwa filtry paliwa tj. filtr wstępny oraz filtr właściwy. 

Przy każdorazowej wymianie należy pamiętać o wymianie obydwu filtrów.

Na rynku dostępne są różne rodzaje filtrów paliwa John Deere, a także innych marek. Dostępne są zarówno zamienniki znanych i renomowanych firm, jak też tanie propozycje o trudnym do zweryfikowania pochodzeniu. Tych ostatnich zdecydowanie lepiej się wystrzegać.

Wymiana na oryginalny filtr paliwa danego producenta to opcja zawsze bezpieczna.
To optymalny wybór dla wszystkich użytkowników, którzy chcą mieć pewność, że części zamienne będą pasowały idealnie do posiadanej maszyny, a ich jakość równa będzie jakości tych przeznaczonych na pierwszy montaż.

Dobór oryginalnych filtrów nikomu też nie powinien sprawić najmniejszych trudności – wystarczy znać numer części.

Czy tylko oryginalne filtry paliwa spełnią swoje zadanie?
Wysokiej klasy zamienniki również mogą okazać się dobrym wyborem – możemy się na nie zdecydować w razie problemów z dostępnością oryginałów. Mowa tu jednak o częściach podobnej jakości, co oznacza, że różnica w cenie wcale nie będzie tak wielka, jak można by oczekiwać, spoglądając na najniższą półkę zamienników.

Zakup najtańszych filtrów jest bardziej oszczędnym sposobem, ale pozorna oszczędność w jednym momencie może skutkować koniecznością poniesienia dotkliwych kosztów później.

Nie warto ryzykować, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że maszyna rolnicza – czy będzie to ciągnik czy kombajn– to narzędzie pracy. Wszelkie nieprzewidziane przestoje sprawią nam ogromne straty.

Wymiana filtrów paliwa w ciągnikach – podsumowanie ✅

Wiemy już zatem, jak ważna jest wymiana filtra paliwa. Co ile – to zależy od wielu okoliczności, ale nie rzadziej niż raz w roku lub co kilkaset motogodzin. Sensownie będzie uwzględnić ją przy okazji innych czynności serwisowych – np. przy wymianie oleju silnikowego.

Postawienie na oryginalne filtry paliwa John Deere to zawsze bezpieczny, optymalny wybór, ale niesprawiedliwe byłoby odgórne przekreślenie zamienników, pod warunkiem że te również będą wysokiej jakości oraz idealnie dopasowane do konkretnej maszyny.

A jak wymienić filtr paliwa? Przy zachowaniu pewnej ostrożności, można zrobić to samodzielnie. I choć procedura sprowadza się do tych samych kroków, to w każdym przypadku szczegóły mogą nieco się różnić.

Na szczęście znalezienie instrukcji wymiany filtrów dla poszczególnych modeli maszyn nie powinno sprawić nam kłopotów.

Loading...